Nováčikovský štart v druhej lige

Nováčikovský štart v druhej lige

Naše družstvo ŠK Dúbravan ako nováčik druhej ligy šachových súťaží družstiev  (2. liga, skupina A) Slovenského šachového zväzu v ročníku 2023/2024 odohralo cez víkend v dňoch 7. a 8. 10. 2023 prvé dvojkolo s ŠK Krasňany a ŠK Doprastav Bratislava B, navyše oba zápasy na pôde súperov.

Na úvod nemožno nekonštatovať, že hneď na štarte zaplatilo krutú nováčikovskú daň. Z rozpisu a obsadenia súťaže je nepochybné, že sme nielen nováčikom súťaže ale i výkonnostne družstvom najslabším, v priemere na základnú zostavu až takmer o 300 Elo bodov. 

Ako  predseda nášho klubu Ladislav Šipeky správne uviedol už v informácii o postupe do tejto súťaže, nemáme čo stratiť, len získať, v budúcej sezóne účasť v 3. lige máme garantovanú a nepochybne naši hráči získajú veľmi cenné skúsenosti zo silnej súťaže, ktoré určite neskôr zužitkujú.

Zápasy dopadli nasledovne: s ŠK Krasňany 1,5:6,5 a s ŠK Doprastav B 3:5.

Z rozboru partií je však zistiteľné, že napriek drvivej prevahe hráčov oboch súperov na každej šachovnici (od 100 do 300 Elo bodov) sa nám takmer podarilo v druhom zápase s najsilnejším družstvom súťaže dosiahnuť veľké prekvapenie, keď nám nakoniec nevyšli niektoré partie z nádejných pozícií.

V prvom zápase sme dosiahli iba tri remízy na 1., 2. (v podstate krátke, tzv. veľmajstrovské) a 4. šachovnici, na ktorej Peter Paúk po odvážnej hre s obeťami dvoch ľahkých figúr minul v časovej tiesni oboch hráčov víťazné pokračovanie v 53. ťahu Vb8 miesto Vd8 a dokázal nakoniec zremizovať v 91.ťahu. V druhom zápase sme dosiahli vôbec prvú výhru, krásnou kombináciou Braňa Šulgana po hrubej chybe súpera a štyri remízy, hoci naši hráči minimálne na 7. a 8. šachovnici mali na viac.

Konkrétne výsledky sú uverejnené na webe: https://chess-results.com/tnr818247.aspx?lan=4

zapísal: Ján Duraj