Dámsky šachový turnaj 2024

Na úvod hádanka: Veľa úsmevov, veľa ovocia, jedna remíza a na záver kvety. Čo je to? 

.

.

.

4. ročník DŠT!

Do hádanky sme vyberali z viacerých prívlastkov ako napr.: pre dve hráčky prvý turnaj, bohaté občerstvenie, len jeden pat, prezentácia na úvod, nebyť moderátora a doprovodu tak čisto ženské osadenstvo, charitatívny, spoločná fotografia vonku, krásne počasie, potopa a ďalšie. Niektoré si zrejme žiadajú vysvetlenie a všetko sa dozviete, no začnime pekne poporiadku. 

V jednu krásnu májovú nedeľu sa v Bratislavskej Dúbravke konal už 4. ročník unikátneho šachového turnaja. Hráčky sa začali schádzať okolo obeda, aby sa v plnej paráde o 12:30 mohol začať čisto ženský/dievčenský, jednoducho Dámsky šachový turnaj. Za účasti 14 hráčok sa 19.mája príhovorom hlavnej rozhodkyne Oleksandry Strelbitskej, sprevádzaným vtipnou prezentáciou, turnaj odštartoval. 

Opäť išlo o medzinárodný turnaj a znova, už po tretí krát, bol charitatívny. Celý výťažok zo štartovného s drobnou dotáciu organizátorského Šachového klubu Dúbravan sa vyzbieralo 250€. Táto suma poputovala na účet Centra rodiny, ktoré je neziskovou organizáciou a podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorí sa dostali do zložitej životnej situácie. 

Je pre nás veľmi milé, že pre dve mladé šachistky išlo o prvý turnaj, pričom ich rodičia starostlivo vyberali taký, kde by sa dievčatá cítili čo najlepšie. Ďakujeme. Je nám cťou, že práve náš turnaj bol tým prvým v ich šachovej kariére. 

Organizátori už poučení z predchádzajúcich ročníkov pripravili pohostenie primárne s čerstvým ovocím. Turnaj však odsýpal tak rýchlo, že bola nutná prestávka, aby sa minulo aspoň z časti. Počas tej prestávky sa spravila aj skupinová fotografia, a keďže bolo krásne počasie, fotenie prebehlo vonku. 

Partie boli veľmi bojovné, o čom svedčia dva fakty. Prvým je, že žiadna hráčka počas partie nezaregistrovala, že sa cez piate kolo rozliala voda. Pri príprave kytíc, ktoré nesmú na DŠT chýbať, sa stala galiba a jedna nádoba s vodou sa prevrhla. Nastal organizovaný chaos, kedy prístojaci diváci pohotovo ratovali situáciu a všetko sa zachránilo. Pripomínam, že žiadna hráčka si to ani nevšimla. Druhým dôkazom bojovnosti je, že každá partia končila výhrou jednej strany, teda až na jeden nerozvážny pat, pri veľkej materiálnej prevahe. Takto ojedinelé výsledky nie sú štandardom na iných turnajoch.

Najviac sa na turnaji darilo Grétke Kapolkovej, ktorá spôsobom štart-cieľ získala 7 bodov zo siedmich partii a zaslúžene sa stala víťazkou turnaja. Možno trocha ľutovala svoje prvenstvo, keď pri odovzdávaní cien mala nemalé problémy s tým, ako s gráciou balancovať s pohárom pre víťazku, cenou od Centra rodiny a veľkou kyticou. Nakoniec to však zvládla bravúrne. Rovnako dobre sa s tým popasovali aj druhá Bianka Macáková a tretia Katarína Lopušná. Bianka vyhrala aj v kategórii najlepšia hráčka do 15 rokov a najlepšie umiestnenou neregistrovanou hráčkou bola Terézia Šošovičková. Srdečne gratulujeme. 

Na záver by sme radi ešte raz poďakovali v mene Šachového klubu Dúbravan všetkým hráčkam na DŠT 2024 za ich účasť a priaznivcom za ich podporu. Tešíme sa na Vás aj budúci rok!