Výhra nad Doprastavom J

Výhra nad Doprastavom J

V piatok 27. januára 2023 sme odohrali zápas medzi ŠK Doprastav J a ŠK Dúbravan B v rámci 8. kola 5. ligy skupiny A11a. Hrali sme na Drieňovej ulici v Bratislave v šachovom klube Doprastav, ktorý disponuje najväčšou členskou základňou – zrejme nielen v Bratislave, ale i v celoslovenskom kontexte.

Súper, ktorý naďalej zostáva v tejto skupine na čele ligovej tabuľky – a to do včera bez straty čo i len jedného bodu –, nastúpil na zápas v absolútnej prevahe, lebo na všetkých ôsmich šachovniciach mal ratingovo oveľa silnejších hráčov ako my. V priemere na hráča až o 200 ELO bodov. Popritom za nás nenastúpili piati hráči základnej zostavy, takže súper bol totálnym favoritom na víťaza tohto zápasu.

Avšak, favorit vôbec nepotvrdil svoju ratingovú prevahu. Dokonca s nami prehral, hoci len najtesnejším rozdielom 3,5:4,5, čo sa mu stalo po prvý raz v celej súťaži. Za nás bodovali víťazstvami Saška Strelbitska, na tretej šachovnici, Tomáš Hlaváč na piatej, Adrián Struhár na šiestej a Tibor Žáčik na siedmej, remízou prispel na štvrtej šachovnici Ivan Straka.

V celkovej tabuľke súťaže sa dúbravanské „béčko“ s piatimi víťazstvami nachádza na druhom mieste, hneď za našim posledným súperom. Toto skvelé postavenie nám priniesol piatkový nečakaný, no obrovský, úspech. Poďakovanie patrí najmä tým hráčom a hráčke, ktorí dokázali nakloniť na svoju stranu priazeň šachovej bohyne Kaissy.

Víťazný zápas odohrala čiernymi Saška Strelbitska v zriedkavom otvorení, v jazdcovom variante Francúzskej obrany s krídelným odmietnutým gambitom. Po precízne zahranom otvorení získala perspektívnu pozíciu a už v 12. ťahu Ve1?? po hrubej chybe súpera stála na výhru, ak by zahrala 12. … e5!. Žiaľ, pokračovala nesprávnym manévrom jazdca na 12. … Jg4 a 13. …. Jh2, a tým sa dokonca nešťastne „dopracovala“ k strate jazdca, ktorý zablúdil na kráľovskom krídle. Naďalej však urputne bojovala, kládla skúsenému matadorovi tuhý odpor a nastolovala mu problémy, ktoré vyústili do jeho hrubej chyby v 34. ťahu Jd5. Po nasledujúcom odťažnom šachu 34. Se6 so ziskom strelca svoju partiu doviedla bezproblémovo do víťazného konca.


Ivan Straka síce iba remizoval, ale družstvo vďaka tejto remíze zaznamenalo víťazstvo v celom zápase.

Tomáš Hlaváč vyhral čiernymi v Kráľovskej indickej obrane, v tzv. normálnom variante. Po vyrovnanej hre v otvorení získal priestorovú prevahu na kráľovskom krídle. Následne sa, počas manévrovania na šachovnici plnej figúr, presadil lepšou hrou i na dámskom krídle, na ktoré precestoval biely kráľ. Získal materiál – pešiakov a kvalitu (vežu za jazdca) – a dokonca urobil aj brilantný 46. ťah VxSc2!!, takže po obeti veže za strelca zaslúžene zvíťazil.


Víťazstvo dosiahol aj Adrián Struhár v Birdovom otvorení v Holandskom variante a vyrovnanej hre. V strednej komplikovanej hre s obojstrannými nepresnosťami a viacerými hrubými chybami oboch hráčov – keď súper nevyužil dve príležitosti k výhre – a po dramatickom súboji v hre s ťažkými figúrami získal súperovú dámu, pričom v partii zahral až 5 veľkých, t.j. veľmi silných ťahov. Tým potvrdil porekadlo, že partiu vyhrá ten hráč, ktorý sa pomýli predposledný, resp. aforizmus Tartakowera, že šachová partia je rozprávka o tisíc a jednej chybe.

Víťazstvo dosiahol aj Tibor Žáčik, keď v otvorení dámskym pešiakom, v tzv. Anti-Torreho útoku najprv urobil hrubú chybu so stratou materiálu i pozície, ale krátko na to súper zahral nielenže nepresne, ale podložil aj jazdca ťahom 12. Jb4??, čím sa karta obrátila a Tibor už hru doviedol bez chýb do víťazného záveru.

Napísal: Ján Duraj

Aktuáne poradie 5. ligy A11

Fotogaléria

Vybrané partie