Výhra nad Doprastavom C

Výhra nad Doprastavom C

V nedeľu 22. januára 2023 sme odohrali v domácom prostredí v Centre rodiny v Dúbravke zápas 6. kola 3. ligy A1 v rámci šachových súťaží družstiev v gescii Bratislavského šachového zväzu, a to medzi naším prvým družstvom ŠK Dúbravan A a hosťujúcim družstvom ŠK Doprastav C.

Súper nastúpil na zápas v nepomerne silnejšej zostave oproti nášmu tímu, lebo na šiestich šachovniciach z ôsmich mal ratingovo oveľa silnejších hráčov. Navyše za nás nenastúpili štyria hráči základnej zostavy. Súper bol teda nesporne vysokým favoritom na víťaza tohto ligového stretnutia. „Céčko“ Doprastavu však nielenže nepotvrdilo svoju papierovú prevahu, ale utrpelo doslova debakel.

Priebeh väčšiny partií bol veľmi napínavý, s obojstrannými šancami, spočiatku s výhodou pre hráčov nášho súpera. Avšak, zápas nakoniec skončil prekvapujúcim triumfom nášho klubu. Zvíťazili sme pomerom 7:1, so šiestimi víťaznými partiami a dvoma remízami, teda bez prehry čo i len jednej partie. Toto je v histórii nášho klubu vôbec najúspešnejší ligový výsledok. Preto si zaslúži bližší komentár.

Poďakovanie patrí za bojovnosť a húževnatosť všetkým hráčom a hráčke, ktorí dokázali nakloniť na svoju stranu priazeň šachovej bohyne Kaissy.

Víťazný zápas odštartoval priam symbolicky Ladislav Šipeky, predseda nášho klubu, hrajúci na prvej šachovnici s bielymi figúrkami. V Čigorinovom variante obrany dámskeho gambitu po estetickej pozičnej obeti kvality, teda svojej veže za súperovho čiernopoľného strelca, získal silný tlak na postavenie čierneho kráľa. Sériou presných útočných manévrov s aktívnou druhou vežou a elegantnou súhrou všetkých svojich figúr prinútil súpera ku kapitulácii pred neodvratným matovým záverom.

Ako druhá skončila partia seniora klubu Jána Duraja, ktorý hral Viedenský gambit s bielymi na tretej šachovnici. Súper v komplikovanom útočnom postavení a s obojstrannými chybami neprerazil obranu a po materiálnych stratách, najmä po pochybnej obeti dámy namiesto účinnejšej obetí veží, sa pre matové hrozby vzdal.

V poradí tretí vyhral mladý študent Tomáš Harvan, ktorý s čiernymi v Benkovom gambite porazil silnejšieho skúseného súpera presnejšou hrou. Ako štvrtý remizoval v otvorenej Sicílskej obrane s bielymi ďalší mladý študent Samuel Gič s veľmi silným súperom.

Ako piata víťazne odohrala s čiernymi partiu v Čigorinovej obrane dámskeho gambitu naša sympatická odchovankyňa, toho času študentka, Saška Strelbitska, ktorá po polokorektnej obeti pešiaka v otvorení dokázala v strednej hre kombinačne zdolať svojho súpera. Ako šiesty remizoval Ivan Straka v otvorenej Sicílskej obrane Tajmanova po strate pešiaka v strednej hre a vežovej koncovke po vyše 60-tich ťahoch.

Ako predposledný vyhral s čiernymi Jaromír Procházka v otvorenej Sicílskej obrane proti súperovi, ktorý mal o vyše 250 silnejšie Elo. Súper nevyužil prevahu a kombinačne zlyhal. Na poslednej šachovnici, ako posledný, vyhral s čiernymi Tomáš Hlaváč vo Francúzskej obrane, keď po obojstranných peripetiách prešiel pešiakmi a získal dámu.

Napísal: Ján Duraj

Aktuálne poradie 3. ligy A1

Fotogaléria

Vybrané partie