Úspešný zápas s Modrou

Úspešný zápas s Modrou

V nedeľu 5. februára 2023 naše „áčko“ odohralo zápas 7. kola 3. ligy skupiny A1 v rámci šachových súťaží družstiev Slovenského šachového zväzu. Privítalo nás družstvo ŠK Modra C.

Na základe porovnania prvých ôsmich hráčok a hráčov zo základnej zostavy mala byť Modra jasným favoritom tohto stretnutia, keďže má priemerne na hráča takmer o 100 Elo bodov viac. Súper však nastúpil vo výrazne slabšej zostave, takže od štvrtej šachovnice sme získali rantigovú prevahu. To bola nádejná predzvesť, že výsledok zápasu môže byť pre naše družstvo priaznivý.

S uspokojením, ba s potešením, možno konštatovať, že zápas sme predsa len vyhrali. Navyše, s vysokým skóre 6:2, s piatimi víťazstvami, dvomi remízami a len jednou prehrou, ktorá prišla v čase keď už bol zápas rozhodnutý v náš prospech. Víťazstvá zaznamenali: na prvej šachovnici náš najlepší hráč Tibor Čajka, na štvrtej senior klubu Ján Duraj, na piatej podpredseda klubu Tomáš Laho, na šiestej naša najperspektívnejšia mladá hráčka, študentka Saška Strelbitska a na ôsmej revízor klubu Tomáš Hlaváč; zremizovali: na tretej šachovnici Jaromír Procházka a na siedmej vedúci organizačný pracovník nášho „áčka“ Ivan Straka. Partia predsedu klubu Ladislava Šipekyho sa nešťastne otočila v jeho neprospech, keď po vyrovnanom priebehu bojoval o víťazstvo.


Vo väčšine partií bol boj pre naše farby perspektívne rozohraný. Od štvrtej šachovnice po ôsmu sme dosiahli pomerne rýchle víťazstvá a jednu remízu, čím bol zápas vlastne rozhodntý. Urputný, kombinačne a časovo náročný boj však prebiehal na prvých troch šachovniciach, z ktorých sme napokon získali 50%.


Poďakovanie patrí za bojovné nasadenie a úspešný výsledok všetkým hráčom a hráčke, ktorí dokázali uplatniť výhodu svojich pozícií, i tým, ktorí odremizovali svoje ťažké pozície.


Víťazný zápas odštartoval Ivan Straka remízou čiernymi v hlavnom variante Miesesa a Kotrča Škandinávskej obrany. Remíza nastala po opakovaní ťahov, keďže jeho súper zo známej šachovej rodiny nenašiel víťazné pokračovanie.


Veľmi chutnú víťaznú miniatúrku, hodnú osobitného zaznamenania, vytvoril Tomáš Laho čiernymi v prijatom protigambite Colorado odmietnutej Nimcovičovej obrany.


Rýchlo bola rozhodnutá v náš prospech i partia Tomáša Hlaváča bielymi na ôsmej šachovnici v Talianskej hre Giuocco pianissimo. Tomáš dostal súpera do prehratej pozície po hrubej chybe čierneho už v 12. ťahu.


Rovnako rýchlo bola rozhodnutá i partia seniora klubu Jána Duraja bielymi na štvrtej šachovnici v útoku Grand prix zatvorenej Sicílskej obrany, ktorého súper sa dostal taktiež po hrubej chybe už v 12. ťahu do prehratej pozície.


Víťazne odohrala bielymi partiu v holandskom variante Birdovho otvorenia Saška Strelbitska. Po nevyužitej možnosti rýchlej výhry v otvorení dokázala v strednej hre pozične i kombinačne prevýšiť  svojho súpera, inak opatrného silného obranára.


Ako predposledný vyhral Tibor Čajka čiernymi v Anglickom otvorení, v Anglo-škandinávskej obrane, Schulzovom gambite (ktoré prešlo do Anglického otvorenia, Anglo-Grünfeldovej indickej obrany). Proti silnému súperovi získal v otvorení prevahu materiálnu (zdravého plus pešiaka) a neskôr i pozičnú. Išlo o veľmi komplikovanú hru s dámami, aj keď s nie nevyhnutnou obeťou kvality (veže za strelca), ale so silným voľným pešiakom na dámskom krídle. Tibor nakoniec súpera v hroziacej časovej tiesni kombinačne obohral a zdolal po 52. ťahoch.


Ako posledný remizoval Jaromír Procházka čiernymi v odmietnutom dámskom gambite Tarraschovej obrany, keď po strate jazdca za dvoch pešiakov v strednej hre tuho súperovi odolával. Po vyše 70-tich ťahoch skončila hra nerozhodne vo vežovej koncovke.


Naše družstvo dosiahlo štvrté víťazstvo a s 12 bodmi sa umiestnilo v hornej polovici tabuľky. Nádeje na popredné celkové umiestnenie ostávajú živé. Potrebovali by sme však uspieť aj proti nasledujúcim oveľa silnejším súperom z čela tabuľky.


Napísal: Ján Duraj

Fotogaléria

Vybrané partie