Úspech s Doprastavom N

Turnaj Dúbravan Open opäť po troch rokoch

V piatok 3. februára 2023 sme odohrali v domácom prostredí v Centre rodiny v Dúbravke zápas 10. kola 5. ligy A11a v rámci šachových súťaží družstiev Bratislavského šachového zväzu. Privítali sme družstvo ŠK Doprastav N.

Na zápas sme nastúpili v nepomerne silnejšej zostave oproti súperovi, lebo na šiestich šachovniciach sme mali ratingovo oveľa silnejších hráčov. Boli sme teda jasným favoritom na víťaza tohto ligového stretnutia.

Ako favorit sme však nielenže nepotvrdili svoju ratingovú prevahu, ale najtesnejšie víťazstvo 4,5 : 3,5 sme takrečeno vydreli, a to hlavne vďaka nášmu najmladšiemu hráčovi a seniorom. Víťazstvo vo svojich partiách dosiahli postupne hráči Tibor Žáčik na siedmej šachovnici, Filipko Ulrich na ôsmej, Štefan Ďurovka na druhej a kapitán tímu Ján Duraj na prvej. Víťaznú remízu získal Tibor Gregor Žáčik na šiestej šachovnici. Priebeh väčšiny partií bol pre nás spočiatku nepriaznivý a v konečnom dôsledku až podivný. Najprv sme totiž prehrávali 1 : 3.

Prvú našu výhru zaznamenal mladý Filipko Ulrich, keď po hrubej chybe svojho rovnako mladého súpera získal dámu a bezproblémovo doviedol svoju partiu k víťazstvu. Ako prvý prehral na piatej šachovnici bielymi Adrián Struhár, keď podložil zadarmo strelca a neodolal ani nasledujúcej materiálovej prevahe súpera.

Ako druhá prehrala na tretej šachovnici bielymi Saška Strelbitska, ktorá ovšem bola preťažená organizačnými záležitosťami. Zo začiatku hrala veľmi dobre, získala výhodné postavenie, potom však stratila výhodu a následne partiu prehrala kvôli hrubej chybe v 24. ťahu. Stratila dámu a následne prišiel neodvrátiteľný matový útok súpera. Rovnako v lepšej pozícii hrubo pochybil čiernymi na štvrtej šachovnici Tomáš Hlaváč už v 15. ťahu, keď prehliadol strelcovú vidličku súpera a stratil jazdca a taktiež neodolal prevahe súpera.

Tibor Žáčik vyhral čiernymi, keď sa mladý, no húževnatý hráč vzdal až so samotným kráľom proti Tiborovej dáme. Jeho syn Tibor Gregor Žáčik hral výborne a hoci zahral brilantný ťah 26. Vf5!!, zbytočne súhlasil s remízou. Zrejme nevidel, že po 27. gxf5 vyhráva, lebo mal k dispozícii prekrásny ťah Sh5!. Žiaľ, nerešpektoval zásadu, že pred ponukou alebo prijatím remízy má hráč povinnosť odkonzultovať takúto možnosť s kapitánom.

Najviac napínavá bola partia seniora nášho klubu Štefana Ďurovku. Ako čierny si dovolil proti silnejšiemu súperovi (pôvodom z Južnej Kórey) zahrať unikátne otvorenie s názvom Tango čiernych jazdcov, pričom desať z prvých 15 ťahov hral jazdcami a po peripetiách v strednej hre jeho súper prehliadol matovú hrozbu.

Ján Duraj získal už v otvorení pešiaka po chybe súpera v 13. ťahu. Neskôr získal i druhého pešiaka a nakoniec pre hrozbu neodvratnej straty strelca sa jeho súper vzdal, čím sa korunovalo naše ťažko vybojované víťazstvo.

Za víťazstvá patrí vďaka hráčom, ktorí dokázali nakloniť na svoju stranu priazeň šachovej bohyne Kaissy. V tabuľke súťaže sme pred posledným kolom na krásnom druhom mieste, čo je neočakávaným úspechom nášho klubu.

Napísal: Ján Duraj

Aktuáne poradie

Vybrané partie