Smoliarský zápas „áčka“ s ŠK Slovan F Bratislava

Smoliarský zápas ŠK Dúbravan A - ŠK Slovan F Bratislava

V nedeľu 2. apríla 2023 sme na domácej pôde odohrali  zápas posledného 11. kola 3. ligy skupiny A1 sezóny 2022/2023 v rámci šachových súťaží družstiev Slovenského šachového zväzu, a to  medzi naším prvým družstvom ŠK Dúbravan A ako domácim družstvom a ŠK Slovan F Bratislava ako hosťujúcim družstvom.

Súper, ktorého základná zostava prvých osem hráčov bola oproti našej zostave na prvých štyroch šachovniciach o dačo silnejšia, nastúpil v pomerne silnej zostave s piatimi hráčmi základnej zostavy, a tak bol favoritom stretnutia, lebo my sme nastúpili na zápas bez piatich hráčov základnej zostavy a navyše i bez jedného hráča, lebo senior Ján Duraj z rodinných dôvodov nakoniec na zápas nenastúpil. To nebola dobrá vyhliadka, že zápas môže byť pre naše družstvo priaznivo odohraný, keďže sme hneď prehrávali 0:1 pre kontumačnú prehru.

S poľutovaním je nutné konštatovať, že zápas sme smoliarsky prehrali, aj keď len najtesnejším pomerom 3,5 : 4,5. Priebeh zápasu bol nielenže veľmi vyrovnaný, bojovný, napínavý, so šancami na oboch stranách, ale aj s chaotickými peripetiami, keď nám k úspechu chýbala povestná kvapka šťastia. Zvíťazili sme na  štvrtej a siedmej šachovnici, zremizovali na prvých dvoch a šiestej a prehrali okrem kontumácie na ôsmej i na tretej a piatej šachovnici, a to nasledovne: na prvej šachovnici náš najlepší hráč Tibor Čajka bielymi proti silnejšiemu súperovi získal v sicílskej obrane v dračom variante jednoznačne vyhraté postavenie po výtečnej útočnej hre, avšak výhru nakoniec smoliarsky vypustil. Na druhej šachovnici Ladislav Šipeky čiernymi v Horwitzovej obrane hry dámskym pešiakom dokázal zremizovať ťažkú pozíciu so silnejším súperom po tom, ako v strednej hre stratil zbytočne kvalitu. Na tretej bielymi prehral Andrej Jancura Marshallovu obranu odmietnutého dámskeho gambitu, v zložitej koncovke, hoci celú partiu stál výhodne, ale v závere ho šťastie celkom opustilo, keďže sa partia celkom zvrtla v jeho neprospech. Na štvrtej zvíťazil po 89. ťahu Tomáš Laho čiernymi v zložitej koncovke nerovnako farebných strelcov po obojstranných pochybeniach oboch hráčov. Na piatej bielymi Saška Strelbitská v jej obľúbenom Birdovom otvorení podľahla po neuváženom hazardnom útoku súperovej obrane. Na šiestej Ivan Straka čiernymi hladko zremizoval vo výmenom variante Tarraschovej obrany, keď celý zápas udržoval vyrovnanú pozíciu. Na siedmej zvíťazil Tomáš Hlaváč bielymi v jeho obľúbenej talianskej hre giuoco pianissimo po zisku figúry v otvorení po chybe súpera už v 11. ťahu.

V celkovom poradí sme skončii v turnajovej tabuľke na šiestom mieste tesne za naším súperom, čo predstavuje celkove úspešné ak nie najúspešnejšie účinkovanie nášho šachového klubu v súťažiach družstiev za celú históriu. Nuž, a mohlo to byť ešte lepšie umiestnenie, ak by účasť najmä hráčov základnej zostavy v zápasoch bola intenzívnejšia …

Zapísal 03.04.2023 Ján Duraj

Konečné poradie

Fotogaléria

Vybrané partie