
Máme za sebou prvé kolo Otvorenej ligy!
Otvorené liga je šachová súťaž 4-členných družstiev, ktorej prvé kolá pilotného ročníka odštartovali v piatok 21.februára 2025. Mládežníci navštevujúci krúžok šachu pri ŠK Dúbravan spojili svoje sily a nie len zostavili, ale aj pomenovali dve družstvá v tejto súťaži. Preto som vyzdvihol to pomenovanie, lebo to hľadanie mena bola veľká sranda. Jedno družstvo nakoniec dostalo pomenovanie „Originálz Dúbravan“ a druhé „Dúbravan B 2.0“.
Krátka odbočka k názvom: ŠK Dúbravan mal dve podmienky pri tvorbe názvu: 1. názov musí obsahovať názov klubu a 2. malo by to byť ľahko vysloviteľné (toto kritérium bolo chvíľu neprekonateľnou prekážkou). Prvé družstvo sa pôvodne malo volať Originály Dúbravan, ale nevedeli sme sa dohodnúť, aké y/i má byť na konci slova originál a tak je tam z, čo pripomína preklep na QWERTY klávesnici. Pri druhom názve, Dúbravan B 2.0 je dobré vedieť, že ŠK Dúbravan má družstvo v 5.lige a tam sa družstvo volá Dúbravan B. Aby sa to neplietlo, preto 2.0 s ambíciou po čase tromfnúť kvalitou družstvo 1.0!
Poďme však k súťaži. V prvom ročníku súťaže hrá 6 družstiev (systémom každý s každým s odvetou v ten istý deň) a čo čert nechcel, prvé kolo + odveta hrali naše družstvá proti sebe. Popravde, to nebola náhoda. Je zaužívané, že pokiaľ má klub viac družstiev v súťaži, tak sa ich vzájomný zápas odohrá ešte na začiatku, aby nedošlo náhodou ku manipulácii.
Na zápas sa prihlásilo z každého družstva 5 hráčov. Keďže je to súťaž 4-členných družstiev, tak zatiaľ najmenej skúsení hráči hrali skúšobne proti sebe. Som rád, že to bolo len skúšobne, pretože ich to tak „zomlelo“, že v tom napätí ťahali rýchlo hlava-nehlava až na konci partie mali na hodinách viac času ako keď začali (a to je prídavok 10 sekúnd!).
Krátka (možno nie až tak krátka) odbočka k tempu hry: Na šachových súťažiach sa hrá so šachovými hodinami. Hodiny podľa toho kto je na ťahu, odrátavajú čas, pričom hráč, ktorý svoj čas minie prehral (ak súper má čím vyhrať). V Otvorenej lige je tempo (stanovený čas na partiu) 45 min. pre každého hráča + 10 sekúnd inkrement. Inkrement je doplnkový čas ku každému ťahu. Na začiatku majú teda obaja hráči 45min a 10 sekúnd a jedna partia preto môže pokojne trvať aj vyše hodinu. Po spustení hodín sa začne odrátavať čas bielemu. Biely potiahne a stlačí hodiny (potiahne jednou rukou a tou istou stlačí hodiny – na oboch ešte musíme popracovať). Stlačením páčky na svojej strane zastaví svoj časomer a spustí súperove odpočítavanie. Zároveň, keďže je tu 10 sekúnd inkrement sa hráčovi pridá 10 sekúnd (vizuálne po ťahu, ale je to k nasledujúcemu ťahu). Pokračuje čierny, potom biely, čierny, … Trochou matematiky prídeme na to, že naši najmladší hráči museli hrať naozaj „rýchlo a zbesilo“ ak po partii mali obaja na hodinách 48 minút!
Otvorená liga ponúka unikátnu, na Slovensku nevídanú, možnosť poradie hráčov vybrať akokoľvek. Preto nezáleží na poradí hráčov v systéme, ale je na kapitánovi ako sa rozhodne. V prvom kole o tom kto s kým bude hrať, som rozhodol ja, ich tréner. Pred druhým kolom som požiadal kapitánov, nech si poradie určia sami. Vlastne až tak na tom nezáleží, pretože ak si to takto poprehadzujú obe družstvá, tak je to aj tak lotéria. Bolo však úžasné sledovať, ako sa tímy spojili a vymýšľali stratégiu. Aby bolo jasné, ich úlohou bolo k menám hráčov priradiť čísla od 1 po 4. Možno to pôsobí úsmevne, ale išlo o veľa. Veď predsa jednotka hrala s jednotkou, dvojka s dvojkou atď. a nie je predsa jedno, kto s kým hrá.
V prvom kole vyhralo družstvo Dúbravan B 2.0 v pomere 3:1 a v druhom, odvetnom, zas Originalz rovnako 3:1. Uvedomujem si, že som pre niekoho vyzradil pointu článku, ale chcel by som poukázať na niečo iné. Napriek tomu, že zápasy boli veľmi dramatické (najmä posledná partia) a že sa proti sebe postavilo družstvo kamarátov „derúcich rovnaké krúžkové lavice“, malo prvé dvojkolo Otvorenej ligy ohromný dopad pre súdržnosť kolektívu. Už predtým sa samozrejme poznali, ale zápas ich ešte viac spojil. Bolo vidieť ako si navzájom fandili, tešili sa z výhry a navzájom si gratulovali. Veď predsa vyhratá partia v súťaži družstiev nie je výhra len jednej osoby, ale celého družstva. Je to podobné, ako keď sa vo futbale teší z daného gólu aj brankár, ktorý s tým na prvý pohľad nemá nič spoločné.
Za mojich mladých čias som navštevoval šachový krúžok hlavne kvôli kamarátom a nie kvôli šachu, pričom tie úžasné kamarátstva trvajú do dnes. Možno je to práve tým zdieľaným napätím z tímových súťaží.
Prajem obom družstvám naďalej veľa úspechov v Otvorenej lige, no najmä členom družstiev veľa skvelých kamarátstiev.
Ladislav Šipeky
P.S. Za občerstvenie ďakujeme pani Janke Greiner.
P.P.S. bližšie info k súťaži nájdete na: https://www.bsz.sk/otvorenaliga
P.P.P.S. informácie o samotných výsledkoch budú postupne pribúdať na: https://chess-results.com/tnr1114239.aspx?lan=4







