Prvá lastovička v 2.lige

Za stavu 3,5:3,5 sa bojovalo už len na prvej šachovnici. Napätie sa dalo krájať. Inak nadmieru priateľská atmosféra zrazu zhustla. Nie každý vydržal ten tlak sa na to pozerať. Zárodky kvapiek potu bolo vidno nie len na hráčoch, ale aj diváci mali čelo zarosené. Ak náš Marian Mikušík vyhrá, naše družstvo vyhrá zápas. Ak remizuje, družstvo remizuje. O tretej možnosti som neuvažoval. Nechcel som predsa maľovať čerta na stenu. Aj tak to boli nervy.

Nebudem vás už napínať. Podarilo sa nám remizovať s družstvom Pezinka! Fantastický úspech! Naše prvé body pre družstvo! Gratulujem družstvu ŠK Dúbravan, ktorému sa u hostí podarilo remizovať! Len tak ďalej! (Dosť bolo výkričníkov!)

Počas čakania na vyvrcholenie zápasu, som sa trocha uchýlil k filozofii. Čo je vlastne úspech v súťaži družstiev? Je veľmi zaujímavé nad tým uvažovať. Pre každého je úspechom niečo iné, ale predsa som sa pokúsil spraviť rebríček:

  1. Neprehrať 0:8
  2. Skoro remizovať
  3. Remizovať
  4. Skoro vyhrať zápas
  5. Vyhrať zápas
  6. Získať zopár bodov družstva remízami a/alebo výhrami
  7. Nevypadnúť zo súťaže
  8. Bez problémov sa udržať v súťaži
  9. Bojovať o prvenstvo
  10. Vyhrať súťaž

Asi by sa dalo nad tým polemizovať, a to najmä či remizovať a skoro vyhrať nie je to isté. Zrejme nie, pretože za nevýhodného stavu 4:3 sa výhrou „až“ remizuje. No za stavu 3,5:3,5 môžeme (asi) hovoriť o skoro výhre. Tak či onak, pre nás ako outsidera súťaže, je zaujímavý aj bod číslo jedna. Dnes sa nášmu družstvu ŠK Dúbravan v 2.lige podarilo v „rebríčku úspechov“ skočiť až na číslo 4! Ak si pozriete partiu na prvej šachovnici, tak budete tušiť, že asi preháňam, ale robím to v tomto prípade rád 🙂

Viaceré partie stáli za pohľad. Dnes sme mali fakt dobre našliapnuté na výhru. Je pravda, že dochádzkou (nie najsilnejšou zostavou) nám družstvo Pezinka celkom pomohlo, ale o to nejde. Partie boli pekné a zaknihovaný bod ešte krajší. Pre zaujímavosť, v jednu chvíľu sme vyhrávali 3,5:1,5 a to sa ešte tri partie hrali. Konkrétne Ako prvý vyhral Andrej Jancura (6.šachovnica), za ním v tesnom závese Branislav Šulgan (4.šachovnica). Oleksandra Strelbitská dohrala ako ďalšia (prehrala na 8. šachovnici) no Tomáš Harvan vyhral (5.šachovnica). V tomto momente to bolo 3:1. Remíza na druhej šachovnici u Ladislava Šipekyho a prehra Tomáša Laha na 7.šachovnici. Jonáš Ďurana na tretej šachovnici sa veľmi snažil, no prehral a nakoniec Marian Mikušík na prvej šachovnici vybojoval remízu ako pre seba, tak pre družstvo. Mimochodom, papierovo sme mali prehrať 7:1.

Remizovať hneď prvý zápas v novom roku a tým sa prehupnúť do druhej polovice súťaže je priam symbolické.

Len tak ďalej!

Tým z vás, čo ste dočítali až sem, prajem krásny a úspešný rok 2024!

Ladislav Šipeky