Info o vianočnom turnaji 2023

Vo štvrtok 21. 12. 2023, ktorý je za bežných okolností tréningovým dňom nášho šachového klubu, sme zorganizovali tradičný klubový vianočný turnaj v bleskovom šachu. Turnaja sa zúčastnilo 23 hráčov,  čo je najviac odvtedy, odkedy sa takéto turnaje usporiadajú, čo bolo príjemným prekvapením. Vysvetľujeme si to skvelou atmosférou v klube a silným kolektívnym duchom. Účastníkmi turnaja boli väčšinou aktívni háči nášho klubu, no prišli i už neaktívni kluboví hráči, mládežníci z krúžku, ba aj rodinní príslušníci členov klubu.

Turnaj materiálne i organizačne zabezpečili najmä predseda Ladislav Šipeky a Saška Strelbitská. Súčasťou bolo občerstvenie, či už sladké, slané + nealko nápoje a super nálada.

Turnaj vo formáte 5 minút na partiu s prídavkom 3 sekundy na každý ťah odohralo celkom 23 hráčov na jedenástich šachovniciach v klubovej miestnosti Centra rodiny v Dúbravke.
Začiatok turnaja vyšiel najlepšie autorovi tohto článku seniorovi klubu Jánovi Durajovi, ktorý vyhral prvých päť partií. Žiaľ, takéto nasadenie a tempo hry neudržal a záver turnaja absolútne nezvládol. Posledné dve partie – dokonca s bielymi figúrkami s Milanom Gálom a čiernymi v poslednom kole s Petrom Kytlicom, nešťastne prehral. Tým ho v konečnom súčte o pol boda  predstihol kolega a priateľ Milan Belák, ktorého síce porazil, ale už nedostihol. Víťazom celého turnaja, držiteľom pohára pre najlepšieho hráča a vecnej ceny sa celkom zaslúžene stal Milan Belák pred Jánom Durajom a Danielom Ličkom.
Kategóriu hráčov do rantingu 1500 vyhral a pohár pre víťaza tejto kategórie získal Daniel Lička pred Tiborom Žáčikom a Michalom Šporerom. Tibor Žáčik, bol snáď najprekvapenejší hráč turnaja, pretože pri jeho veľmi občasnej hre (aby doplnil ligovú zostavu do osmice) takýto výsledok vôbec nečakal. Kategóriu neregistrovaných hráčov vyhral brat víťaza hlavného turnaja Branislav Belák pred Jánom Karcolom a Rostyslavom Denysenkom. Ocenená bola aj Janka Kozhevniková, ktorá dostala primeranú symbolickú cenu pre najmladšieho účastníka turnaja. Kompletné výsledky sú uverejnené na webe.
Tak nejak sa očakávalo, že niekto bude dobiehať a niekto odíde z turnaja skôr a preto boli Ladislav Šipeky a Peter Lukáč na striedačku „Žolíkmi“ turnaja, čo zodpovedá ich výsledkom. Na druhú stranu, aspoň sa mal kto o nás starať a pribežne dopĺňať rýchlo miznúce pohostenie so sladkosťami, nealko nápojmi a slanými chrumkami i tyčinkami a tým, čo, kto priniesol.

Všetci veríme, že sa klubový život v našom šachovom klube Dúbravan bude naďalej pekne rozvíjať aj roku 2024.

Záverom mi dovoľte, v mene ŠK Dúbravan poďakovať vám, čitateľom tohto článku, členom a priaznivcom nášho klubu, za vašu priazeň počas roka 2023 a popriať vám krásne sviatky a úspešný rok 2024!

Zapísal 22.12.2023 Ján Duraj